Jobbet

Kan strejken få Elon Musk och Tesla på knä?
KG Wanngård är en av de som promenerar mot strejkbryteri utanför Tesla i Upplands Väsby varje måndag. De vill uppmana till stöd och hårdare tag mot Tesla i den pågående konflikten där mycket står på spel, menar KG. Lyssna här:
KG har fackligt förflutet i bl.a. Handelsanställdas förbund. Tillsammans med andra enskilda medlemmar i olika fackförbund inom LO och TCO deltar han i gruppen Promenader mot strejkbryteri .

KG Wanngård
Tesla strejken har pågått sedan oktober 2023. Men pågår ändå i skymundan .Konflikten handlar om Teslas vägran att teckna kollektivavtal med IF Metall och positionerna är efter 16 månader helt låsta. 60 metallare strejkar, ungefär hälften av de anställda. Tesla flyger in strejkbrytare från andra länder. Flera fackförbund både i Sverige och i grannländer har aktiva sympatiåtgärder riktade mot Tesla och andra företag som hanterar deras fordon, eller servar företagets verksamheter.
Ändå har företaget inte tvingats på knä. På olika sätt lyckas de kringgå både strejken och blockader. Självklart kostar det pengar för dem, men Elon Musks Tesla håller på sin kant också på sina principer: Företagsägarna ska ha oinskränkt makt på arbetsplatsen. Så i sin utmaning av kollektivavtalsmodellen saknar Tesla inte stöd från starka krafter både inom politiken och Svenskt Näringsliv.
Situationen är en påminnelse om att det numera finns många arbetsplatser, t.om. hela branscher, där inte ens hälften av de arbetande är fackligt anslutna. De oorganiserade hos Tesla jobbar vidare trots strejken. Företaget har t.o.m. nyanställt för att ersätta de strejkande genom Arbetsförmedlingen.
Visst. Tesla bryter inte mot några lagar. Företag måste inte teckna kollektivavtal.
Arbetare måste inte vara med i facket. Men konsekvenserna av att normer och fungerande regler förskjuts är inte sällan negativa. Det kommer något annat istället.
KG Wanngård argumenterar väl för sin syn på saken. Eller vad tycker du?
Utdrag ur samtalet:
Ni är ute och går runt Teslas serviceverkstad i Upplands Väsby, varför det? Har ni inget annat att göra?

-Just det som de sa där ute: KG skaffa dig ett liv. Den här strejken bryter ju ut oktober 2023. Man ska veta det vi har inte haft organiserat strejkbryteri på typ 80 år I Sverige. Det är liksom någonting som vi har lagt bakom oss Vi löser konflikter lite mer moget. Jag har jobbat åt Handelsanställdhetsförbund och var aktiv där när man hade Toys R Us-konflikten och det triggade säkert mig. Första måndagen efter den här konflikten bryter ut på Tesla och man vet att de kommer att organisera storskaligt strejkbryteri, så åker jag dit och sen blev vi kvar. Sen har det byggts på. Vi är ju ett antal kämpar som är där varenda måndag Och vi har ju varit där 50, 55 gånger, tror jag att vi är uppe i nu. Så att varje måndag i Upplands Väsby, Bredden kl 10 till 11. Alla är välkomna och reaktionerna är ofta "Ja men jag har hört talas om det här." Ja, så det är Ilska och frustration som driver oss, för vi ska inte ha strejkbrytare.
Men facket IF Metall är väl också där utanför?

-Ja och nej Det är de egentligen inte. De finns ju vid området. Men IF Metall har ju valt en hållning som är icke-konfrontativ. Strejkvakterna de är inte strejkvakter strejkvakt är ju tvådelat ord, det är strejk och det är vakt och i Upplands Väsby strejkar de inte och IF Metall vaktar inte. IF Metall har ett tält som är placerat 100 meter ifrån anläggningen Men det som är så fiffigt med Upplands Väsby är att det är en öppen anläggning.
Alltså det är inget stängsel runt. Så vi kommer ju närkontakt med strejkbrytare... Kunder Och så vidare För vi är ju där Vi är ju vid porten. Vi är där för att prata med dem. Och det gör inte IF Metall. Tyvärr tycker jag. De borde ha en mer aktiv approach i det här. De borde ju vara med oss Men de står vid sitt tält Och informerar om någon frågar.
Ni får sällskap ibland av ordningsmakten?

-Ja det händer ju. Inledningsvis så hade de vakter på plats. Företaget sänder alltid ut några representanter som ska vara någon typ av buffert mellan oss och kunder och leverantörer och så vidare. Så de har ett par, tre stycken representanter, som går ut och möter oss. I början så hade de också hyrt in vakter.
Totalt vid tre tillfällen så har de tillkallat polisen De tycker att vi provocerar dem för mycket. Den senaste gången var nu den 27 januari för då hade vi fika då för en av våra åldermän här, Åke, en kämpe från grafikerna Han fyllde 85 Han är med varenda måndag 85, alltså.. Vi hade tagit med oss stolar och så satt vi och fikade där ute. Och det ogillade Tesla som fan då. Så då ringde de polisen och så kommer polisen med två bilar, varav en hundpatrull. Polisen kommer, får information då ifrån ägarna och så på något sätt går dom till angrepp. Inte fysiskt angrepp utan konfrontatoriskt ifrågasätter vad gör vi på platsen? Och säger att vi ska avlägsna oss. Vi tycker, varför då? Vi har väl rätt att vara där. Precis som vi har rätt att vistas överallt i samhället. Det blir lite upprört och så vidare.
Det finns ingen lag som förbjuder strejkbryteri för vi har ju bestämt att vi skulle hantera det på ett annat sätt. Men nu ser vi lite resultat av det, man kan använda lagen till att fösa bort oss.
Men om nu de här killarna och tjejerna som jobbar där som inte vill vara med i facket, vad är för fel med det då?

-Det är unga män som jobbar där och här finns ju en hel del av dem som är importerade strejkbrytare. De plockas hit för att man behöver personal och det är allt för många som är ute i strejk av ordinarie personal.
Några saker som figurerar i debatten här att det är frivilligt med kollektivavtal. Det är en språkförbistring. Den svenska modellen säger att du kan driva företag utan att teckna kollektivavtal. Men när facket begär kollektivavtal så ska det tecknas. Annars föreskriver lagstiftningen att facket har rätten till olika typer av tvångsmedel alltså stridsåtgärder
Det påstås att Tesla har lika bra regler som övriga marknaden och det finns ju olika redovisningar på det där. Det är nog ingen stor skillnad på regelverket även om det har framkommit en del saker i Teslas anställningsavtal och annat som är mindre bra.
Det finns sekretessbestämmelser, de har inte rätt till arbetstidsförkortning och andra saker, pensionen finns det också brister i, om jag förstår det, är den kopplad till Teslas aktier och så vidare. Så det finns saker och ting som avviker, men det är inte den stora poängen här, utan poängen är ju då att varför betalar Tesla det de betalar?
Tesla betalar det de måste
-Jo för att marknaden sätter villkoren och marknaden har ju villkor utifrån att det finns kollektivavtal. Alltså konkurrenterna runt omkring har ju kollektivavtal, de kollektivavtalen sätter nivån om man vill ha arbetskraft. Så att man kan liksom inte ta ut Tesla i det här. Tesla betalar det de måste och utnyttjar det de kan, likt alla andra kapitalister.
Jo, men personalen är ju nöjda, sägs det. De vill ju inte ha något kollektivavtal. Till skillnad mot de allra flesta så har vi pratat med strejkbrytare. Vi har haft långt över hundra samtal med strejkbrytare på arbetsplatsen Grundläggande är att finns en stor vilsenhet. De är unga män som har en tendens att ha en övertro på sig själva. Och många där har en rejäl klump i magen nu Att de har valt sida De visste för lite när konflikten bröt ut. Som någon sa där ute, att en dag kom IF Metall hit och sa att nu ska ni gå ut i strejk. Vi hade ju fan ingen aning.
Jag vet att IF Metall försökte göra grundarbetet, men det var inte tillräckligt bra gjort. Så oförstånd är oftast det enkla svaret. Och nu då? Nu har de målat in sig i ett hörn. Och folk försvarar sina val. Så även om det tickar över en del nu att de går ut i strejk. Så är det nog många som ännu ett tag kommer att bita sig fast vid Elon och Tesla tyvärr. Och det är inte de fyra årstiderna eller vårt trevliga sätt som gör att kapitalisterna mjuknar. Det har varit en fungerande demokrati och starka fackföreningar. Men ger vi upp det då, då är vi ju rökta.
Det ser vi ju i byggbranschen. Det har väl ni i Stockholm många exempel på hur man har i princip slavlönearbetskraft?
-Absolut, och det säger ju de stora byggbolagen själva att vi har kriminalitet på alla större byggen. Nu är inte det den enda branschen men byggbranschen är ju... Den är ju rutten men det finns ju En lång rad andra De här som byter däck på bilarna, transportsektorn Det är social dumping Det är exploatering Och människohandel.
På något sätt får man väl säga att det kontraktet som dels skrevs mellan oss och arbetsgivarna i början från 1900-talet, det här med kollektivavtal och sen då efter strejken i Ådalen och de dödsskjutningar av arbetare där. Det kontraktet känns ibland som att en del av arbetsgivarna, i varje fall Elon Musk och många åkerier och byggföretag, har sagt upp.
-Ja, då finns det ju egentligen bara ett historiskt exempel på det när arbetarklasserna kunde reformera och omdana samhället, utan att behöva störta förtryckarna i fördärvet genom revolution Och det är när man fick möjligheten och insåg möjligheten att organisera sig fackligt. Allmän och lika rösträtt, det är redskapen vi har för att stå emot och det där måste man få fler att förstå, att solidariteten och gemenskapen är möjligheten. Det är inte så jävla kul att vara solidarisk alltid, men det är avgörande för oss för att få ett redigt liv men nu håller vi på att ge upp demokratin och organisationsgraden sjunker Och då behöver man ju inte vara raketforskare för att förstå att vi blir utelämnade. Kapitalismen kommer att utnyttja oss. Och det kan man väl säga nu när Elon Musk brakar på som han gör och beter sig runt om i världen och så vidare. Det kanske får fler att få upp ögonen för att man måste ha lite värn. Det är så, man behöver inte utplåna sin motståndare Men den starka kommer att vinna. Man måste förstå vad facket är. Vilka är vi, vad vill vi, vad gör vi? Fackföreningsrörelsen är en lönekartell, de säljer arbetsfred Man vill alltså ha drägliga villkor. Men har man ingenting att sälja, så har den fackliga styrkan gått förlorad. Ja men varför ska då arbetsgivarna då betala?
Det du är inne på här är väl lite grann det här fackliga löftet som man ofta pratar om. Kan du berätta lite vad det innebär det?
-Det fackliga löftet är att vi lovar och försäkrar att aldrig någonsin under några omständigheter sälja vårt arbete billigare än det vi faktiskt lovar varandra. Och i vetskapen om att alla håller det så måste arbetsgivaren betala det vi begär. Det är solidariteten, som vi har. Det är det vi måste förlita oss på. Vi har varandra Och enade vi stå, söndrade vi falla.
de kommer och tar våra jobb, när vi kräver anständiga villkor
Och här ser vi med Tesla hur man organiserar strejkbryteri, alltså de kommer och tar våra jobb, när vi kräver anständiga villkor och då sätter de in strejkbrytare. Och då ska man komma ihåg skälet till att vi la undan knölpåkarna en gång i tiden För vi nämnde ju Ådalen 31 här tidigare Alltså när man gick till protest emot utländska strejkbrytare i hamnen. Det var utländska strejkbrytare som tog våra jobb, de tog maten ifrån oss.
Så Tesla-konflikten är en genuint allvarlig konflikt och det har gått ett och ett halvt år nu. Och vi i gruppen som promenerar där tycker att det är lite passivt. Inte så lite.
Jag kan ju säga att ni inte är ensamma. En av våra läsare hörde av sig och berättade att han är på väg att bli av med sitt jobb, som då har kört Tesla-bilar. Utan nu tar man istället in folk nerifrån Europa och kör från Trelleborgsfärjan, upp i Sverige. Redan där står vi nu att folk blir utan jobb.
-Ja men så är det ju också för de här serviceteknikerna då. Nu har man ju över hälften av serviceteknikerna ute i strejk, men faktum är att här kan det ju bli 100% av alla servicetekniker som är ute i strejk, eller ännu mer faktiskt om man fyller på, och Tesla har 100% av personalen i drift på grund av att det är strejkbrytare som har gått in och tagit våra jobb. Då kan man inte stå en bit ifrån att säga fy, utan det måste markeras mer kraftfullt. Det är fan inte okej att vi har strejkbrytare på våra gator som kan gå in och ta våra jobb. Eller de här transporterna nu som dundrar in, där man rundar blockader.
Vad skulle IF Metall och fackföreningsrörelsen göra tycker du?
-Det finns några saker. Det viktigaste i konflikten är att primärkonflikten fungerar. Så många som möjligt ute i strejk. Åsamka så stor skada där som möjligt, men när inte det lyckas då är det några saker som är viktigare än annat.
Dels är det här att få folk med sig och så vidare, folkopinionen. Men där tror jag att Musk nu är den bästa marknadsföraren och folk inser hur jävla galet det kan vara på Tesla och med Elon Musk. Men då gäller det att få stopp på skyltar. Och skyltstoppet fungerar inte De rundar ju svenska arbetsmarknads och konfliktregler genom att registrera nya adresser hela tiden och där håller ju inte de svenska konfliktreglerna. Man måste ha en mer allmän paragraf om smittat gods. De ska inte kunna runda Transportstyrelsen och få ut skyltar. När Transportstyrelsen och Postnord, som är blockerat av Seko, stoppar posten, så har ju polisen hjälpt till att utfärda reservskyltar. Helt enligt regelverket som polisen har att när skyltar har kommit bort då ska eller kan polisen utfärda reservskyltar. Men det här måste prövas juridiskt, de här skyltarna har ju inte kommit bort. De är i blockad Myndigheter ska hålla sig neutrala i en konflikt. Det ska inte skrivas ut några reservskyltar till folk som köper Tesla nu och vill registrera sina bilar mitt under en rådande konflikt. Det kan inte vara förenligt med det regelverk och den modell vi har i Sverige.
Men vad jag förstår, jag har ju själv haft kontakt med företrädare i polisstyrelsen och försöker få det här diskuterat och prövat. Och försöker få IF Metall att agera. Men det är väldigt passivt. Det är för passivt. Så det viktigaste utöver primärkonflikten: Stopp för skyltarna. Få ner försäljningen.
Vi som promenerar har gjort en del material, (se nedan) bland annat ett handlingsprogram om konfliktåtgärder Och där menar vi att alla företag som kör Tesla som företagsbil, de ska kontaktas utav facket.
Och vi ska ha ett snack om svensk modell och parternas ansvar. Alltså den svenska modellen är ju inte bara för facket. Vi bär den tillsammans, de anställdas och företagens organisationer Vi är två för den här tangon Prata med dem Och se till att de inte köper Tesla. Och där sa vi 20% sänkt försäljning måste facket ha som mål I det.
Privatkunder ska kontaktas via brev för att diskutera svensk modell. Och där ska målet vara att försäljningen minskar åtminstone 10%.

Nu löser det där sig nog ändå genom att Elon Musk är den skitstövel som han är. Och hans hälsningar och inblandning i extremhögern runt om i världen Så har ju försäljningen nu i januari störtdykt för Tesla. Det är alltså uppåt 70% lägre försäljning Och det kommer att få en helt avgörande betydelse för konflikten. För om försäljningen sjunker då tickar det ju pengar Det inser ju alla. Då börjar de blöda.
Elon, jag vet inte om han har 13 eller 17 procent av aktiekapitalet i Tesla. Men det betyder ju att över 80 procent ligger ju på andra intressenter. De kommer inte vilja se sina investeringar gå förlorade. De kommer att röra på sig senast februari - mars. Så kommer vi kanske att se saker och ting Inom Tesla. Och sen kommer de behöva tvätta sitt varumärke Så att det där kan vara en helt avgörande sak för konflikten.
Men här har ju IF Metall gjort alldeles för lite Och när jag läste om att 50% av all nybilsförsäljning av Tesla är företagsbilar, ofta till företag som har kollektivavtal även med IF Metall, alltså då häpnar man ju. Och då säger förbundsordförande att dessa företag måste ta en ordentlig funderare. Ja det måste de. Men det är det fler som behöver göra. För vi måste ju vara mer aktiva. Alltså konsumentmakt. Och kom ihåg Toys R Us knäckte man.
Toys R Us var ju ett amerikanskt leksaksföretag, som kom till Sverige på 1990-talet. Dom ville ju inte heller teckna kollektivavtal, det var deras företagsidé. De organiserar ju då också strejkbryteri. Men då kunde man stoppa pengaflödet. Fackförbundet Finansförbundet såg till att pengarna inte kunde vara i omlopp och det slår direkt.
Nu har man inte samma möjligheter idag med finansiella tjänster, transaktioner, för marknaden ser annorlunda ut. Och då kommer man till det här. Få ner försäljningen Se till att de inte får ut sina nya bilar. För då står produkten och kostar pengar. Och konsumenter blir förbannade och så vidare. Men där har det inte gjorts tillräckligt. Det är flera områden som man förundras över när man går strejkvakt. De här stora distributionsföretagen Ett och ett halvt år in i konflikten så kommer DHL Schenker, Fedex och en mängd andra underleverantörer Varför?
Nu händer det saker när Elon Musk är ute och far på ett sätt som starkt ogillas hos tänkande människor. Det kommer att vara till jättestor hjälp för konflikten.
Den här gruppen som promenerar har ju skrivit ett uttalande om att LO måste ta ett ökat ansvar. Alla kan ju se att det går oss ur händerna. IF Metall driver ju det här på ett sätt som som gör att riskerna är för stora. Vi måste markera tuffare Och det är ett gemensamt uppdrag för fackföreningsrörelsen. Visst IF Metall tecknar avtal. Men det sipprar ner på oss allihopa.
Det finns en beröringsskräck från den organiserade fackföreningsrörelsen och socialdemokratin i våra promenader.
Det kan man väl förstå på ett sätt. Vi har inte behövt det tidigare. Vi har inte behövt det sen 1931. Men idag är det ju ett helt annat läge Och det visar den här Tesla-konflikten, att här behövs det andra åtgärder. För det första, Teslabilarna kommer in Trelleborgs hamn, där kommunen hyr ut ett stort lager, där de kan ställa bilarna.

Sen transporteras bilarna. Vad är det som gör att fackföreningsrörelsen inte blockerar detta lagret? Precis som med transporter till serviceverkstäderna. Det känns ju som att man lägger sig platt och tror att det här blåser nog över. Och det tror jag inte.
-Det trodde väl inte vi heller när vi åkte ut i oktober 2023 då att man är på väg in en lång konflikt.
Det finns fler bottnar i det här. Vi vet ju IF Metalls hållning till det här med att det måste gå bra för svensk industri och exportberoende och etc. Vi vet också om att det finns en rätt stor splittring inom LO efter LAS sveket, där kommunal och IF Metall gör upp då genom kontakter med dåvarande statsminister Löfven. Så gör man upp bakom ryggen. Även om inte fackliga ledare öppet säger det så är det klart att det är många som fortfarande är rejält förbannade över det här Och det är säkert många som tycker att IF Metall är alldeles för för passiva. Men de tittar lojalt på och säkert har de hoppats på att det ska blåsa över. Men återigen, vi i gruppen som promenerar, tycker att ni i övriga fackföreningsrörelsen måste kliva fram och ta ett tydligare ansvar Vi kan inte ha strejkbrytare. Det kan inte vara så att verksamheten bara kan rulla på. För då kommer inte den stora hunden (Musk & Co) bara gå förbi och respektera att vi har blottat strupen.
Alltså en marknad fungerar enkelt. Tydliga regler, kontroll, sanktioner. Alla marknader. Det spelar ingen roll om det är varumarknad, tjänstemarknad, arbetsmarknad eller idrott. Och jag brukar säga, tänk om Elon Musk hade kommit hit med ett fotbollslag istället. Då kanske folk hade fattat det här. Alla som springer ut och spelar en fotbollsmatch vet att det finns regler. Hörnor, frisparkar offside etc De vet att det är domarens sak att övervaka, kontrollera och blåsa i pipan, matchen kan inte fungera om man inte har ett tydligt regelverk och några som faktiskt kan utdöma sanktioner.
Och om Elon istället för sin bil hade kommit hit med ett amerikanskt fotbollslag, så kanske folk fattat hur allvarligt det är. Hur spelar man amerikanskt fotboll? De tar bollen med händerna, spelarna väger 120 kilo och har feta skydd. Springer ner sina motståndare. Alltså det finns inget svensk lag som skulle ha en chans. De amerikanska skulle vinna med 100-0 I varenda match Så spelar man amerikanskt fotboll. Men det tillåts inte i vår fotboll. För vi har regler.
Och precis på samma sätt har vi regler på arbetsmarknaden Alltså vi har ju ingen chans om vi låter andra sätta sina egna regler. Och det är väl det här som vi måste bli tydligare med. Det är för otydligt nu Folk går ju vilse Och liksom tror att ja men det ordnar sig nog ändå.
När då? Det gör ju inte det. Att blåsa över facket Vi ska ju veta det, facket är ju försvagat också. Vi har en organisationsgrad nu som är under 60% . Alltså det här stora, starka och världens starkaste är inte helt sant.
Nedan finns en del material.
Vi har ett fempunktsprogram som beskriver vad kollektivavtalet är, som vi ger till strejkbrytare och andra. Alltså enkelt beskrivet, det här är svensk modell.
Vi har ett flygblad som vi ger till kunder som kommer dit, det här handlar konflikten om.
Och till Tesla-ägare har vi också sådana här gula kontrollremsor.
De sätter vi på Tesla-bilar och då, när nån ser att fan också, nu har jag fått parkeringsböter, då blir de arga. Men då är det så lyckligt lottat, att då är det vi som har varit där och satt den här lappen, så de får inga böter utan de får samhällsinformation, vad konflikten handlar om.
Vi hoppas på läsarnas och lyssnarnas hjälp med att sprida budskapet.
För den som vill stödja den helt ideela föreningen Promenader mot strejkbryteri ekonomiskt är Swishen: 076 2927609, Wanngård
Fakta: Sverigedemokaternas kommunalråd i Trelleborg säger ja till att hyra ut lager till Tesla
Trelleborgs Allehanda rapporterar från kommunfulllmäktige:
Mathias Andersson höll med om att den svenska modellen tjänat Sverige väl och att den ska tas tillvara, men att det även finnas andra hänsyn att ta.
– Vi har avtalsfrihet i Sverige vilket också är en väldigt fin och kär tradition. Den innebär att bolag är fria att fatta sina egna beslut. Jag tycker det är extremt viktigt att vi värnar båda grejerna. Både att man har rätt att organisera sig och att man har rätt att inte göra det. Det är valfrihet för mig.
https://da.se/2024/12/har-flodar-teslas-bilar-in-i-hamnen-trots-blockad/
Stöd Vi Som Bygger Landet!
Klicka här för att bli supporter och få en T-shirt


123 346 05 24


